Predstavte si, že plánujete projekt v práci, na ktorom Vám neskutočne záleží. Jasné, že chcete brať do úvahy všetky detaily a jasné, že Vám niektoré predsa uniknú. V celom tom plánovaní je však podstatné len niekoľko veci, bez ktorých by sa ten projekt v konečnom dôsledku nepodaril. Podobne ako v tomto videu (The Jar of life), je podstatné vedieť priorizovať a určiť si čo je pre Vás najdôležitejšie. Najprv kamienky, potom piesok. A svadba v tomto ohľade nie je nič iné, ako plánovanie projektu, na ktorom Vám záleží a musí mal by byť dokonalý.

Nižšie uvádzam zoznam pre mňa troch najdôležitejších veci, ktoré potrebujete mať čo najskôr zabezpečené, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu pri organizácii svadby. Poďme na to.

Svadba pod holým nebom pri oceáne

Svadba pod holým nebom

1. REZERVOVAŤ PRIESTOR NA SVADBU

Toto je asi numero uno záležitosť. Niektoré svadobné sály bývajú vybookované aj dva roky dopredu! Ale skôr než sa pustíte do hľadania ideálneho priestoru pre deň D, dôležité je mať aspoň približný počet ľudí, ktorých chcete pozvať na svadbu. Od toho čísla sa potom odvíja ďalšie rozhodnutie, nakoľko nie každá reštaurácia alebo hotel je schopná prijať viac ako sto ľudí. Tiež, vzhľadom na ročné obdobie si viete vybrať variant svadobnej hostiny pod holým nebom alebo v sále. V neposlednom rade je dôležité aj aký pocit máte z toho priestoru, nielen aké pekné sú tie fotky na internete. Z môjho pohľadu je priam nevyhnutné osobne navštíviť priestor, v ktorom chcete mať svadobnú hostinu.


2. KONTAKTOVAŤ OBĽÚBENÉHO DJ-A ALEBO ĽUDOVÚ HUDBU

Albert Einstein the DJ

Geniálny DJ

Možno sa Vám nepodarí zúčastniť sa svadby alebo nejakej inej akcie, kde bude hrať Váš vysnívaný DJ alebo ľudová hudba. V dnešnej dobe, keď každý má prístup k YouTube to ale nemusí byť prekážkou. Ak máte jasno v tom kto musí hrať na Vašej svadbe, tak prioritou už nebude priestor ale hudba a tomu prispôsobíte aj termín svadby.

Ak predsa len neviete ktorého DJ-a alebo ľudovú hudbu si vybrať a obávate sa, že nebudete taký geniálny ako ten náš na fotke, tak sa pokojne opýtajte aj v reštaurácii/hotely/sále, kde máte už zarezervovaný termín. Alebo hľadajte iný zdroj referencií napr. rodinu, známych, dokonca aj starejšieho.


3. NÁJSŤ PÁNA STAREJŠIEHO PODĽA VAŠICH PREDSTÁV

Pán Starejší s klobúkom peňazí

Dobrý starejší sa postará aj o výborný zárobok

Pán starejší je moderátor svadby.

Starejší určite nie je obyčajný zabávač, ktorý hovorí trápne vtipy a má za úlohu zabaviť staršiu populáciu na svadbe. Ale tomu sa budem venovať v samostatnom článku.

Ak si myslíte, že nepotrebujete človeka, ktorý by moderoval svadbu a dbal na jej hladký priebeh, tak si môžete byť istý, že pri toľkých svadobčanoch začne vládnuť chaos a platiť všetky pravidlá psychológie davu. Preto dobrý starejší býva obsadený aj pol roka dopredu, podobne ako dobrý DJ alebo ľudová hudba. Moje odporúčanie – netreba čakať na poslednú chvíľu.

Samozrejme, toto je môj subjektívny zoznam priorít, pri ktorom vychádzam ako zo skúseností iných ľudí, ktorým som starejšoval, tak i z vlastnej skúsenosti pri organizovaní našej svadby. Dôvod prečo som sa rozhodol tento zoznam napísať, je ten, že dnes mi volal kamarát, či mu budem starejšovať o pol roka. Žiaľbohu, musel som ho odmietnuť, lebo už som mal obsadený termín. Teraz ľutujeme obidvaja, že na tej svadbe nebudeme spolu.

Verím, že by ste sa rád vyhli podobnej situácii, kde by ste prišli o svoj vysnívaný priestor na svadbu alebo vysnívanú hudbu. Možno aj starejšieho. Ale viete tomu predísť – stačí konať s predstihom.